Podologia

Pedicure leczniczy

Kompleksowy zabieg podologiczny, czyli pedicure leczniczy, to zabieg, którego celem jest oczyszczenie stóp z odcisków, modzeli, opracowanie pięt i przycięcie paznokci.

Usługa ta, obejmuje:

  • podologiczne badanie stóp prowadzące do postawienia diagnozy przyczyn problemów na stopach,
  • omówienie planu terapii,
  • obcięcie i oszlifowanie paznokci,
  • skuteczne i bezbolesne usunięcie nadmiernych zrogowaceń takich jak: modzele, odciski, nagniotki, pęknięcia i rogowacenia na piętach,
  • zastosowanie odpowiednich kremów czy preparatów lub wykonie zabiegu leczniczego stosownie do problemu skóry lub paznokci,
  • w razie potrzeby wykonanie właściwych opatrunków lub odciążeń, które wspomogą leczenie

Wrastające paznokcie

W gabinecie podologicznym wykonujemy skuteczne i nieinwazyjne zabiegi mające na celu przywrócenie prawidłowego toru wzrostu płytki. Celem naszych podologów jest udzielenie takiej pomocy, aby klient poczuł natychmiastową ulgę i mógł bez przeszkód powrócić do czynnego życia. Nie zrywamy paznokci, nie zakładamy szwów, zabieg w gabinecie podologicznym nie jest operacją chirurgiczną!

Wykorzystujemy wszystkie nieinwazyjne,  skuteczne i dostępne metody terapii:

Pielęgnacja paznokcia wrastającego

To umiejętna korekcja paznokcia wykonywana w naszym gabinecie przez wykwalifikowanego podologa. Stosowana regularnie pozwala ochronić palec przed wrastaniem i bolesnym ranieniem przez jego własny paznokieć. Dlatego najlepiej zgłosić się do nas wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać dyskomfort, ucisk, pieczenie i zaczynamy podejrzewać, że coś niepokojącego zaczyna się dziać z paznokciem. W czasie zabiegu w gabinecie udzielamy szczegółowych instrukcji w zakresie prawidłowej domowej pielęgnacji.

Klamry na wrastające paznokcie

To nowoczesna i nieinwazyjna metoda korekcji. Rodzaj klamry dobiera podolog na podstawie bardzo wnikliwie przeprowadzonego badania i obszernego wywiadu z pacjentem oraz oceny samego paznokcia w czasie wizyty. Szczegółowe ustalenie sytuacji zdrowotnej, zawodowej i nawyków życiowych pacjenta decyduje o właściwym doborze terapii wrastającego paznokcia. Leczenie klamrami jest bezbolesne i niekłopotliwe dla chorego, nie wymaga od niego rezygnacji z czynnego trybu dotychczasowego życia.
W naszym gabinecie dobierzemy odpowiednią metodę terapii do konkretnej przyczyny wrastania paznokcia.

Odciski

Odciski to wyraźnie ograniczone niewielkie obszary wzmożonego rogowacenia naskórka, często z umieszczonym centralnie rogowym rdzeniem (tzw. korzeniem), bolesne. Występują zarówno na podeszwie stop jak i na grzbietowych lub bocznych powierzchniach palców. Często są mylone z kurzajkami a w tym przypadku postępowanie lecznicze musi być zupełnie inne.Nieduży odcisk może powodować dokuczliwy ból.

Wiele osób stara się usuwać odciski samodzielnie stosując różne płyny lub plastry. Często jednak nie zdając sobie sprawy, że sposoby te zastosowane w ich indywidualnym przypadku mogą być bardzo niebezpieczne! Cukrzycy, osoby starsze i dzieci z delikatną skórą poprzez samodzielne “dłubanie” często powodują powstanie bolesnej rany, większej niż pierwotny odcisk.

W naszym gabinecie odciski usuwane są delikatnie i bezboleśnie, bez kaleczenia żywych tkanek, przy użyciu sterylnego sprzętu a miejsce po odcisku zabezpieczone zostaje odpowiednim odciążeniem. Klient odczuwa natychmiastową ulgę i po wyjściu z gabinetu może od razu powrócić do czynnego życia. Staramy się również rozpoznać indywidualna przyczynę powstania odcisków i zaproponować pacjentowi metody zapobiegające nawracaniu tych zmian np. zastosowanie odpowiednich wkładek lub opatrunków odciążających do obuwia.

Modzele

Modzele to dość duże obszary nadmiernie rogowaciejącego i nawarstwiającego się naskórka, o nieregularnym lub kolistym kształcie. Początkowo są naturalną reakcją obronną skóry na nadmierny punktowy nacisk. Z czasem zaczynają boleć lub dawać uczucie pieczenia przy chodzeniu.
Modzele pojawiają się na podeszwach stóp, piętach lub palcach. Najczęściej spowodowane są uciskiem ze strony niewłaściwych butów, opadnięciem głów kości śródstopia, przeciążeniem przodostopia przy chodzeniu na wyższych obcasach lub błędami w samodzielnej pielęgnacji.

Zabieg usunięcia modzeli polega na delikatnym i stopniowym usunięciu zrogowaciałej zmiany (bez kaleczenia tkanek zdrowych), wygładzeniu naskórka i nałożeniu odpowiednich preparatów nawilżających i regenerujących. Nasz podolog będzie także dążył do omówienia z klientem przyczyn powstawania modzeli aby, jeśli to możliwe, zapobiec nawrotom lub chociaż opóźnić narastanie tych kłopotliwych zmian. Po usunięciu modzeli klient odczuwa natychmiastową ulgę i po wyjściu z gabinetu może od razu powrócić do czynnego życia.

Terapia pękających pięt

Nadmiernie suchy i zgrubiały naskórek pięt prowadzi do powstawania bolesnych pęknięć i rozpadlin. Stają się one wrotami zakażenia prowadzącymi do rozprzestrzeniania infekcji. W naszym gabinecie pięty są umiejętnie oczyszczane i dobieramy właściwe kosmetyki a jeśli pozwala na to stan skóry, założony zostaje specjalny opatrunek gojący i regenerujący. Udzielamy także porad, jak należy dalej pielęgnować pięty w domu, aby podtrzymać działanie opatrunku. Staramy się również, w każdym indywidualnym przypadku, szczegółowo zdiagnozować przyczyny pękania i rogowacenia skóry na piętach, tak aby pacjent mógł uniknąć w przyszłości błędów w samodzielnej pielęgnacji.

Paznokcie pogrubiałe lub uszkodzone po urazie

Choroba paznokci objawiająca się znacznym przerostem, pogrubieniem i zmianą kierunku wzrostu płytki paznokciowej, często wynika z urazu palca lub uszkodzeń przy zabiegach chirurgicznego zrywania paznokci wrastających. Opracowanie w gabinecie polega na skróceniu i mechanicznym oszlifowaniu przerośniętych paznokci oraz usunięciu rogowaceń podpaznokciowych, które często towarzyszą tej chorobie. Najczęściej możliwa jest również bezbolesna, kosmetyczna rekonstrukcja uszkodzonego paznokcia, pozwalająca poprawić jego wygląd, tak by znów stał się estetyczny.